HUDEBNÍ ŽIVOTOPISY ČLENŮ KAPELY

Jiří Lamač (*1957)
Absolvoval dva cykly hudební školy, lidovou konzervatoř, mistrovské kurzy na varhany u prof. K. Pokory a dvanáct let působil jako varhaník v chrámu Svatého Jiří v Mořkově (Morava). Hrál v několika kapelách (Water - Supply Spectres s již zesnulým Emilem Pospíšilem, skupině ConSpirito, Arx, EKG a v duu s Tomášem Tichákem (kytara)) a s řadou dalších hudebníků. Zabývá se elektronickou, elektroakustickou a církevní hudbou. Je také varhaníkem v chrámu sv. Bartoloměje na Jívové (Morava). Jeho autorský záběr se dá těžko zařadit, jedná se o hudbu na pomezí žánrů, ve které lze najít prvky klasické, rockové, bluesové a jazzové hudby. Některé jeho kompozice využívají MIDI řízení, Jiří Lamač rád komponuje za použití computeru, ale jeho jazzové kompozice na straně druhé dávají přednost živelné improvizaci.

Kontakt: jakubl@volny.cz

Petr Večeřa (*1956)
Bubeník Petr Večeřa je samouk. Mimo základního hudebního vzdělání (nedokončený klavír prvního stupně), dosáhl hudební orientace poslechem skupin jako Beatles, Rolling Stones a Led Zeppelin. Spolu s Jiřím Lamačem, ale především s Emilem Pospíšilem a Tomášem Tichákem získal základní hudební praxi v legendární olomoucké skupině Water-Supply Spectres. Po odchodu Emila Pospíšila došlo u Petra Večeři k příklonu k jazzu, stal se bubeníkem dosud fungující skupiny Free Jazz Trio. Hrál také ve skupinách Ponorka Band, Olomoucký dixieland, HLT. Petr Večeřa hraje na bicí a perkuse s akcentem na zvukomalebný charakter, jeho vzory jsou Carl Palmer, Bill Bruford, Buddy Rich, John Ershine.

Kontakt: vecerapetr@quick.cz

Zdeněk Dohnal (*1948)
Kontrabasista Zdeněk Dohnal využívá na svých koncertech také kontrabas se smyčcem a baskytaru.
Prošel několika formacemi spíše komorních žánrů. Mezi jeho vzory jsou takové legendy, jako Frantšek Uhlíř, Ray Brown, George Mráz. Zdeněk Dohnal na své base rozehrává nejenom fundamentální figury, ale i neobvyklou jazzovou melodiku plnou harmonických a rytmických zvratů.

Kontakt: 606/870 331,
zdenekdohnal@seznam.cz

Jakub Červenka (*1972)
(Tenorsaxofon) - Neúnavný olomoucký jazzman, jehož největším vzorem je Dexter Gordon (1923-1990). Vystudoval klasický klarinet na konzervatoři v Ostravě, ale už v době studia bylo jasné, že jazz a saxofon mají v jeho životě rozhodující úlohu, což začal dokazovat periodickou účastí na letních jazzových dílnách a nejrůznějších jam sessions a hlavně pak založením vlastní kapely Blue Train (1997-8), kterou obnovil jako Blue Train Jazz Quintet v roce 2003. Stylově patří hardbopu či modernímu mainstreamu, svým mohutným tónem však dokáže vládnout i v odlišných končinách, které mu poskytuje právě spolupráce s Blue Canisters. Ta začala v dubnu 2003 a má za sebou například úspěšné vystoupení na festivalu Jazz a Little Otherwise v Lanškrouně v březnu 2003.

Kontakt: bluetrain@seznam.cz

Alexandr Zarivnij (*1979)
Kytarista Alexandr Zarivnij absolvoval roční výuku hry na kytaru ZUŠ v Konici, dále pak studoval na Státní konzervatoři P.J.Vejvanovského v Kroměříži. Hrál v rockové kapele Quercus a Black Rose, která v současné době znovu obnovuje činnost. Dále působí v kapele Astor, v seskupení Taranis. To má symfonicko - metalové zaměření s keltskými prvky a vlivy klasických mistrů J.S.Bacha, Vivaldiho, Janáčka, Wágnera, Chopina, Paganiniho aj..
Občas vystupuje i jinde v různých hudebních formacích.
V současné době vyučuje hru na elektrickou kytaru na Soukromé hudební škole IŠA v Olomouci.
Mezi jeho vzory patří George Bellas, Rusty Cooley, Frank Gambale, A. Desiderio a staří klasičtí mistři.